ماشین اینترنت

دو شرکت سایئک موتور( SAIC Motor) و علی بابا (Alibaba) در 12 مارچ سال 2015 تفاهم نامه اجرای پروژه ساخت خودروی اینترنتی را به امضاء رساندند.

در این سرمایه گذاری مشترک 10 میلیاردی دو طرف منابع قابل اتکای خود را به اشتراگ میگذارند تا در نهایت محصول خودروی اینترنتی تولید گردد. این سرمایه گذاری که به عنوان یک منبع غیر اختصاصی از آن یاد میشود در آینده قابلیت جذب منابع و شرکای جدید را در این بستر فراهم خواهد نمود.

در دوران کنونی توسعه شبکه اینترنت و یکپارچه سازی ابزارها، از یکسو شرکت سایئک موتور به عنوان بزرگترین تولید کننده خودرو در کشور چین با بکارگیری ابزارهای تولید قطعات و خدمات متناسب در گستره جهانی و از سوی دیگر گروه علی بابا با در اختیار قرارداشتن بزرگترین بانک اطلاعاتی و اینترنتی داده های بزرگ منجر به ایجاد این پلت فرم سرمایه گذاری خواهد شد که ضمن جذب سرمایه و شرکای بیشر، این فن آوری را در راستای سهولت زندگی آیندگان بکار خواهد گرفت.
ایندو شرکت سعی دارند تا با بکارگیری توانمندی های خود قدم بزرگی در ایجاد یک سیستم عامل خودرویی مبتنی بر اینترنت برداشته و فرایندهای جدید را در سیستم ناوبری، پرداختهای مالی، خدمات و اکوسیستم، تجارت الکترونیک، و ارتباطات فناوری به جهان نمایش دهند.
خودروی اینترنتی این گروه که به نام RX5 مجهز به سیستم عامل مبنی بر اینترنت عمل مینماید، در سال 2016 توسط شرکت سایئک موتور روانه بازار گردید.

 

با اتصال این سیستم عامل به شبکه اینرنت و اطلاعات پالایش شده پروه علی بابا، رانندگان و خدمه از کلیه خدمات راهبری تحت اینترنت، خرید کالا و خدمات از درون خودرو، پرداختهای غیر حضوری بهرمند گردیده اند.
به موجب تسهیلات این خودرو، کلیه عملکرد امکاتات خودروی RX5 بوسیله شبکه اینترنت قابل برنامه ریزی و اجرا خواهد شد. به عنوان مثال تشخیص هویت مالک خودرو توسط تلفن هوشمند اجرا میگردد که اعمال هرگونه دسترسی بیشتر و محدرودیت توسط مالک خوردو از طریق شبکه اینترنت قابل برنامه ریزی خواهد بود.
در این سیستم پرداختهای مالی بدون دخالت انسان و از طریق همان بستر اینترنت قابل اجراست . به عنوان مثال هزینه پرداختهای صورت حساب پارکینگها و ایستگاه های بنزین آنی و بدون دخالت از طریق فرستنده ها و گیرنده های خودرو از بستر اینترنت انجام میپذیرد